Ilhan KYUCHYUK BULGARIA

lhan Kyuchyuk is born on 16th September 1985 in the city of Sevlievo, Bulgaria and from May 2014 is Member of the European Parliament from the Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe. He is member of the Committee on Foreign Affairs and of the Delegation for relations with the Maghreb countries and the Arab Maghreb Union and substitute member of the Committee on Culture and Education and of the Delegation for relations with the United States. Since November 2014 he is member of the Human rights Committee of the Liberal International. Between June 2013 and May 2014 he held the post of Parliamentary secretary of the Deputy Prime Minister of the Republic of Bulgaria in charge of the economic policy of the Government. Mr. Kyuchyuk is member of the Youth Movement for Rights and Freedom since 2005 and in November 2012 became its President. He worked as political adviser to the Headquarter of the Movement for Rights and Freedom between 2010 and 2014.

We use cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more here.

I accept cookies from this site: